Oszczędzanie to nie tylko świnka skarbonka!

Kiedy pieniądze są, często o nich nie myślimy, po prostu korzystamy. Gorzej, jak zaczynają się kończyć, a nowe nie przypływają… Lub też zupełnie inna sytuacja – przez wiele lat oszczędzaliśmy każdy grosz, a potem okazało się, że odejmowanie sobie od ust niewiele dało, bo pieniądze na tyle straciły na wartości, że nasze oszczędności są jedynie ułamkiem tego, czym powinny być… Kto z nas nie zna takiego scenariusza? Dlatego jeśli oszczędzać, to z głową! I na pewno nie w śwince, skarpecie, sejfie czy w wersalce!

Co oferują banki?

Przede wszystkim warto rozejrzeć się po propozycjach, jakie mają dla nas banki. Możliwości jest sporo – począwszy od tradycyjnego konta oszczędnościowego, poprzez fundusze inwestycyjne dla nieco bardziej zaawansowanych, aż po ogólnodostępne lokaty bankowe. Tych ostatnich jest naprawdę sporo, a każdy bank ma ciekawe propozycje w swojej ofercie. Lokata bankowa to rodzaj umowy klienta z bankiem, w której to klient powierza bankowi swoje oszczędności na określony czas, a w tym czasie bank aktywnie inwestuje powierzonymi pieniędzmi i po zakończeniu lokaty zwraca je klientowi wraz z nawiązką – wypracowanymi odsetkami. Oszczędzanie na lokatach jest bardzo bezpieczne, gdyż zysk jest praktycznie gwarantowany, a bank ma doskonałe możliwości inwestowania i bezpiecznego pomnażania naszych pieniędzy. Oprocentowanie lokat jest bardzo różne, stosunkowo niskie w stosunku do innych narzędzi, ale w końcu lokaty mają służyć ochronie kapitału przed inflacją a nie wysokim zyskom. Oprocentowanie takie może być stałe lub zmienne (jak w przypadku lokaty tradycyjnej), najczęściej w przedziale 2%-4% w skali roku. Nieco inaczej wygląda sprawa oprocentowania przy lokacie strukturyzowanej, ale o tym za chwilę. Podczas zakładania lokaty tradycyjnej warto rozważyć jej odnawialność lub też nie. Może okazać się, że tradycyjna, roczna lokata da mniejszy zysk niż przykładowo kwartalna odnawialna o tej samej stopie oprocentowania. O szczegółach warto porozmawiać w konkretnym przypadku.

Najpopularniejsze rodzaje lokat

Jak już zostało wspomniane, najpopularniejsza jest lokata standardowa, terminowa, którą oferuje każdy bank. Nieco bardziej zaawansowana jest lokata strukturyzowana, charakteryzująca się przede wszystkim sposobem procentowania. Część kapitału, znacząca, przykładowo 85%, jest umieszczana na lokacie jak w przypadku tradycyjnej – jest inwestowana bezpiecznie i da pewne zyski. Pozostała część z kolei może zostać wprowadzona na giełdę lub inwestowana w kruszce, co jest oczywiście bardziej ryzykowne, ale i zdecydowanie bardziej opłacalne. W przypadku sukcesu lokata strukturyzowana da niewspółmiernie wyższe zyski w stosunku do lokaty tradycyjnej. Jednak należy liczyć się z ryzykiem. Jeśli inwestycje się nie powiodą z najróżniejszych względów, wówczas zainwestowana „bezpiecznie” część lokaty powinna wyrównać osiągnięty zysk do poziomu lokaty standardowej. Jeśli ktoś dysponuje sporą kwota, może rozważyć założenie takiej właśnie lokaty. Dość ciekawym rozwiązaniem są lokaty rentierskie, są one jednak dość mało popularne. W przypadku tej lokaty odsetki są wypłacane klientowi regularnie, na przykład co miesiąc, niczym dodatkowa pensja, a nie dopiero dodawane do wpłaconej kwoty po upływie czasu trwania lokaty. Jest to rozwiązanie dla osób, które niespodziewanie dysponują dużą kwotą pieniędzy, na przykład po wygranej na loterii. Mogą one wtedy wpłacić całość wygranej i żyć przez dłuższy czas jak rentier – z odsetek. Można jednak dość łatwo policzyć, że zadysponowana kwota musi być naprawdę duża, aby otrzymywać równowartość przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 3000 zł co miesiąc. Oprocentowanie lokat rentierskich kształtuje się na podobnym poziomie jak lokat standardowych.

 
lolek | 16 04 15 - 09:56 | | Domyślne