Formalności do kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe mogą być tylko i wyłącznie przez banki. Udzielane są na dużo krótszy okres niż kredyty hipoteczne. Nie wymagają aż tylu formalności i zabezpieczeń.

Pierwszym krokiem do otrzymania kredytu gotówkowego jest umówienie się na spotkanie w banku. Należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz zaświadczenia o dochodach. Nie zapominajmy przy tym o tym, że banki weryfikują nasze dane i dzwonią do naszego pracodawcy. Emeryci i renciści powinni mieć ze sobą kopię dokumentu mówiącego o przyznanym świadczeniu oraz odcinek z ostatniego przelewu renty lub emerytury. Więcej formalności będą miały osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Powinni mieć ze sobą zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego a także dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Wnioski rozpatrywane są w ciągu kilku godzin przy mniejszych kwotach. Trochę dłużej może to trwać gdy staramy się o kredyt w większej kwocie. Bank dodatkowo sprawdza nasza historię w Biurze Informacji Kredytowej. Opłacając wszystko w terminie to nasza ocena w BIK-u będzie bardzo dobra i lepiej wpłynie na decyzję banku udzielającego nam kredytu.

Jeżeli staramy się w ramach kredytu gotówkowego o kredyt konsolidacyjny możemy być poproszeni o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Bank może zażądać zaświadczeń o wysokości naszego zadłużenia w innych bankach.

Banki maja prawo również prosić o dostarczenie im wyciągu z konta za trzy ostatnie miesiące. Czasami nawet zdarza się, że chcą opłat za czynsz czy prąd.

Kredyty zabezpieczone

Kredyty zabezpieczone ma niższe oprocentowanie ale musimy przygotować się na to, że będziemy dłużej czekać na jego przyznanie. Opiewają przeważnie na wyższe kwoty i wymagają większej ilości dokumentów i zabezpieczeń. W większości wypadków wymagają one takich dokumentów jak przy kredytach niezabezpieczonych tylko w tym przypadku musi być ustalone zabezpieczenie kredytu.

Kredyt gotówkowy a prawo

Kredyty gotówkowe podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. Powinniśmy wiedzieć o przysługujących nam prawach przy braniu kredytu. Najważniejsze z nich to: w ciągu 14 dni od podpisania umowy kredytowej możemy bez żadnych konsekwencji i podawania przyczyny odstąpić od kredytu. Jednakże musimy ponieść niewielkie koszty, które i tak już musieliśmy ponieść. Ubezpieczenie i prowizje bank nam zwróci adekwatnie do niewykorzystanego okresu.

Wybór kredytu zależy od tego na co go bierzemy i jakie posiadamy możliwości.

 
lolek | 19 05 15 - 13:03 | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , , ,