Jak oszczędzać pieniądze?

Wielu polaków stara się oszczędzać, większość robi to w tradycyjny sposób, mianowicie odkładając pieniądze do tzw. skarpety. Nie ponoszą w związku z tym żadnego ryzyka, jednak niewiele też zyskują, nie licząc odłożonych pieniędzy oczywiście. Jednym ze sposobów ułatwiających oszczędzanie jest założenie w banku lokaty.

Czym właściwie jest lokata?

Lokata to nic innego, jak wpłacanie do banku określonej sumy pieniędzy. Zakładając tak zwane konto oszczędnościowe w umowie podany mamy oprocentowanie, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego im większe oprocentowanie lokaty tym lepiej. Dlaczego? Bo o taki procentu urośnie suma wpłacanych przez nas na konto kwota pieniędzy, które na nim umieścimy. Oprocentowanie lokat uzależnione jest od aktualnej wartości podatku. Banki oferują dwa rodzaje oprocentowań lokaty, stałe oraz zmienne. Oprocentowanie stałe utrzymywane jest cały czas na tym samym poziomie do samego końca trwania umowy, natomiast oprocentowanie zmienne zależy od stawki bazowej banku, które może ulec zmianie pod wpływem sytuacji na rynku pieniężnym, lub też sytuacji finansowej banku, w którym ową lokatę posiadamy.

Zalety i wady lokaty bankowej

Lokata, jak wszystko posiada swoje plusy i minusy. Na plus na pewno należy zaliczyć fakt, że nasze pieniądze w jakiś sposób się pomnażają, kiedy odłożone są na lokacie, są one też w jakiś sposób bezpieczne. Jednak niestety na niekorzyść przemawia fakt, że zazwyczaj oprocentowanie lokat jest bardzo niewielkie, a zwłaszcza tych krótkoterminowych. Kolejnym minusem jest brak dostępu do pozostawionych pieniędzy, możliwość ich otrzymania istnieje dopiero po czasie na jaki opiewa umowa w banku, w którym ową lokatę posiadamy. Czy warto więc zdecydować się na założenie lokaty bankowej? Każdy sposób na oszczędzanie jest dobry, oszczędzać warto zawsze, ale warto też robić to z głową. Przed założeniem lokaty należy zapoznać się z kilkoma ofertami w co najmniej kilku bankach, ponieważ czasami to, co wygląda bardzo dobrze na pierwszy rzut oka wcale nie jest dobre ani dla nas, a tym bardziej dla naszego portfela.

Oczywistym jest, że przedstawiciele bankowi, lub doradcy finansowi z danego banku będą nas zachęcać do wyboru ich produktu, ale należy wszystko przemyśleć na spokojnie, wczytać się w regulamin, aby zamiast oszczędzania nie okazało się,że jeszcze na tym stracimy. Warto poszukać oferty, która nie tylko posiada atrakcyjne oprocentowanie, ale także daje możliwość ulokowania większej kwoty pieniędzy, aby to oprocentowanie mogło po prostu szybko zaprocentować.

 
lolek | 13 03 18 - 11:41 | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,