Kredyt hipoteczny – porady

Mieszkanie to marzenie wielu osób. Nie każdy jednak dysponuje taką gotówką, z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Brzmi groźnie? Warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, zobacz także czym jest inflacja i jaki ma wpływ na kredyty - 17bankow.com/poradniki/793/co-to-jest-inflacja-najwazniejsze-informacje

Do kredytu hipotecznego warto się odpowiednio przygotować. W końcu pożyczka tak dużej kwoty to odpowiedzialna sprawa. Pierwszą kwestią jest przygotowanie odpowiedniego wkładu własnego. Żaden bank nie oferuje kredytu hipotecznego, który pokryje w pełni wartość nieruchomości. Zazwyczaj musimy przygotować 10% lub 20% wkładu własnego, które stanowi taką wartość nieruchomości. Pamiętajmy, że warto uzbierać więcej, bowiem warto doliczyć do tej kwoty opłaty dodatkowe pokroju notariusza czy innych wydatków. Dlatego zadbajmy o odpowiednią sumę. Kolejną kwestią o której nie każdy myśli jest poduszka finansowa. Kredyt nie powinien nas pozbawić wszelkich oszczędności. Warto przygotować poduszkę finansową, która pomoże nam w razie utraty pracy lub niespodziewanych wydatków. Dzięki temu spłata kredytu nie będzie narażona. Zaleca się, aby poduszka finansowa wynosiła co najmniej trzykrotność naszej miesięcznej pensji.

Podczas wybierania mieszkania miejmy na uwadze nie tylko nasze potrzeby, ale i cenę mieszkania. Pamiętajmy o tym, żeby kredyt był dopasowany do naszych możliwości finansowych. W tej chwili oczywiście pracujemy i mamy siłę, ale co w przyszłości? Dlatego kredyt nie powinien sięgać maksimum naszych możliwości. Mierzmy siły na zamiary i wybierzmy takie mieszkanie, które będzie cenowo nam odpowiadało do naszych możliwości. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto spłacić inne zaległości i pożyczki. Z jednej strony pozwoli nam to podnieść naszą zdolność kredytową. Z drugiej nie utoniemy w ratach, gdy już zaciągniemy kredyt. Kolejnym pomysłem jest zrezygnowanie z karty kredytowej. Jest ona przydatną rzeczą, ale może nas obciążyć. Przed zaciągnięciem kredytu warto też sprawdzić naszą historię w BIK. Pozwoli nam to określić, jakie mamy szanse na otrzymanie kredytu, bank bowiem zawsze sprawdzi nas w BIK przed udzieleniem pożyczki. Upewnimy się też, że jesteśmy uporani z wszelkimi finansowymi zobowiązaniami. Warto też obliczyć swoją zdolność kredytową. Wiele stron internetowych na to pozwala, nie będziemy zaskoczeni, ale tez pamiętajmy, że to tylko orientacyjnie. A gdy już otrzymamy kredyt dokładnie przeczytajmy umowę kredytową. Zapytajmy o wszelkie niejasności. Nie miejmy wątpliwości. To odpowiedzialna decyzja na wiele lat. Więc zróbmy to.

 
lolek | 11 02 21 - 12:30 | | Domyślne