Kredyt gotówkowy, czyli skąd wziąć potrzebne pieniądze

Posiadamy różne bieżące, czy też planowane wydatki. Jednak czasem kwota tych wydatków, związanych choćby z zakupem sprzętu do mieszkania, czy organizacją dłuższego wyjazdu urlopowego, jest znacznie wyższa niż środki, które posiadamy, czy jesteśmy w stanie uzbierać w najbliższym czasie. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się zaciągniecie kredytu gotówkowego w banku. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oczywiście kwestia zaciągnięci kredytu i możliwości jego spłaty musi być dobrze przemyślana. Oferta jest dość szeroka, więc raczej nie powinno być większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej opcji. Trzeba jednak kierować się odpowiednimi kryteriami, aby wybór był optymalnym rozwiązaniem.

Do najważniejszych cech dobrego kredytu, jakich należy szukać, to niskie oprocentowanie. Jest to bowiem parametr bezpośrednio odpowiadający na koszty kredytu. Oprocentowanie kredytów gotówkowych zwykle wynosi kilka do kilkunastu procent. Oprócz tego możemy tez doliczyć koszty jednorazowej, kilkuprocentowej opłaty prowizyjnej, ale ona nie zawsze jest naliczana, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z jakąś promocyjna ofertą kredytową. Samo oprocentowanie może mieć różną wysokość, jeśli skorzystamy z oferty ze zmiennym oprocentowanie. Oprocentowanie to będzie się zmieniać tak, jak zmieniają się stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Przy obniżeniu stóp nasz kredyt będzie więc tańszy, ale przy podwyższeniu stóp procentowych będziemy musieli zapłacić więcej. Takich problemów nie mają osoby posiadające kredyt z oprocentowaniem stałym. W takim przypadku wartość oprocentowania ustala się na podstawie wartości stóp procentowych w dniu zawierania umowy i wartość ta jest niezmienna przez cały okres spłaty. Oprócz tego, jakie będą koszty kredytu znaczenie ma również to, jak będzie wyglądała kwestia jego spłaty. Jest to kwestia dość indywidualna, gdyż każdemu może odpowiadać inna forma spłaty i wysokość rat. Można na przykład wybrać kredyt z ratami równymi, czyli jednakowej wysokości, ale można także zaciągnąć kredyt z ratami malejącymi. W takim przypadku raty będą naliczane od kapitału pozostałego do spłaty. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które są zdolne do poniesienia dość wysokich kosztów kilku pierwszych rat. Ostatnie raty to już niemal tylko cześć kapitałowa, gdyż naliczone odsetki są minimalne.

Aby otrzymać kredyt musimy oczywiście złożyć wniosek i załatwić wszystkie niezbędne formalności. Coraz częściej można to też zrobić za pomocą internetu. Bank może sprawdzać nasza zdolność kredytową, czyli to, czy jesteśmy wiarygodni, jeśli chodzi o sprawę spłaty kredytu. Pod uwagę bierze się wtedy m.in. wysokość oraz stałość naszych dochodów, naszą przeszłość kredytową, czyli to, jak wywiązywaliśmy się ze spłaty poprzednich zobowiązań. Kluczowe znaczenie może mieć również odpowiednie zabezpieczanie kredytu. Może to być na przykład podżyrowanie kredytu przez inną osobę. Coraz popularniejsze staje się też ubezpieczanie kredytu, a często ubezpieczenie takie jest oferowane razem z kredytem. Ubezpieczenie takie obejmować może utratę pracy, śmierć kredytobiorcy itp. Najlepiej, aby zakres był jak najszerszy, gdyż wtedy nie tylko bank i kredytobiorca, ale również jego rodzina jest zabezpieczona przed różnymi sytuacjami. Jeśli nasza weryfikacja pod względem zdolności kredytowej przebiegnie pomyślenie, to później zostają do załatwienie już praktycznie typowe formalności, a kredyt mamy niemal w kieszeni.

 
lolek | 16 03 15 - 11:26 | | Domyślne