Lokaty walutowe

Lokatą walutową nazywany jest depozyt bankowy, który prowadzony jest w innej walucie niż ta, obowiązująca w kraju. Lokatę taką zakłada się jednak w swoim krajowym banku. Standardową ofertą banku, który oferuje lokatę walutową jest inwestowanie w euro, dolarach, frankach szwajcarskich oraz funtach brytyjskich. Są to cztery, podstawowe i standardowe waluty lokatowe. Z uwagi na fakt, że nie jest to standardowa oferta warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami oraz możliwościami jej wykorzystania. 

Warunki oprocentowania

Oprocentowanie w przypadku lokat walutowych może nieco rozczarować klienta ponieważ w każdym z banków jest stosunkowo niskie, wynika to jednak z kursu walutowego, często po przeliczeniu okazuje się, że mimo niskiego oprocentowania lokata i tak jest korzystna dla klienta. Standardowe oprocentowanie wynosi zazwyczaj 0,8%, a w skali roku wzrasta ono nieznacznie. Często można także trafić na specjalne promocje, w których oprocentowanie lokaty walutowej sięga nawet 2%, co jest naprawdę bardzo dobrą ofertą. Takie promocje zdarzają się niezwykle rzadko i są ofertą limitowaną.

Specyfika lokat walutowych

Pomimo swojej nazwy lokaty nie są inwestycją, która dawałaby określony, jasny zysk. Bardziej niż charakter oszczędnościowy lokaty walutowe przyjmują charakter inwestycji, które standardowo przynoszą niewielkie zyski, w momencie silnych skoków walutowych można odnieść sukces inwestycji i tym samym ogromny zysk. Często, nawet specjaliści wypowiadają się, że lokaty walutowe są rosyjską ruletką. Przykładowy zysk możliwy jest w momencie osłabienia się waluty polskiej. Jeżeli zakładając lokatę walutową w euro kurs wynosi 4,17zł to zysk możliwy jest w momencie jego zdrożenia, czyli podniesienia jego ceny na przykład do 4,30zł. Równie dobrze waluta obca może osłabić się do 4,10zł i wówczas niejako tracimy. Jest to tak zwane ryzyko walutowe stąd właśnie potocznie używana nazwa.

Dla kogo lokaty walutowe?

Standardowo lokaty walutowe przeznaczone są dla osób, które zdecydowanie bardziej zainteresowane są inwestowaniem niż oszczędzaniem. Jest to jednak inwestycja, którą w szczególnych przypadkach jest opłacalna. Szczególnie polecane założenie lokaty walutowej jest osobom, które zaciągnęły kredyt i mają pewne zobowiązania właśnie w walucie obcej. Stanowi to swego rodzaju zabezpieczenie przed wzrostem raty kredytowej w momencie zmiany kursu waluty. Tutaj możesz wybrać doskonały kredyt gotówkowy, aby zapłacić jak najmniej wyślij wniosek i porównaj oferty.

 
lolek | 30 03 15 - 09:58 | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,