Oszustwa związane z kredytami

Czy obecnie wystarczy podać PESEL, aby uzyskać kredyt? W przypadku, gdy ktoś wejdzie w posiadanie naszych danych może dojść do wyłudzenia kredytu na cudze nazwisko. Takie wyłudzenie polega na zaciągnięciu kredytu na cudze dane i nieregulowanie płatności, w wyniku tego wszczęte zostaje postępowanie przeciwko osobie, która nie jest świadoma przyczyny. O oszustwie osoby takie dowiadują się dopiero, gdy jest już wszczęte postępowanie lub same chcą wziąć kredyt i z powodu braku zdolności kredytowej, a na tej stronie zaciągniesz bezpieczne kredyty gotówkowe ranking, warto spróbować i zaufać.

Kradzież danych i wyłudzenie kredytu to nie jedyny sposób oszustów. Często ofiarami oszustw padają pożyczkobiorcy, poszukujący alternatywnych form pożyczki. Niestety parabanki i firmy pożyczkowe starają się zarobić na ludzkiej potrzebie.

Oczywiście same dane osobowe nie wystarczą do zaciągnięcia kredytu, gdyż wymagana jest weryfikacja danych osobowych. Weryfikacja następuje poprze potwierdzenie tożsamości przez kuriera(bez wizyty w banku) lub przelew weryfikacyjny na wskazane konto. Oszuści uzyskują to poprzez np. ogłoszenia o pracy(gdzie w trakcie procesu rekrutacyjnego wymagany jest przelew na symboliczną kwotę i przesłanie skanu dowodu osobistego). Oprócz posiadania danych osobowych konieczne jest dysponowanie przez oszustów rachunkiem bankowym założonym na nazwisko osoby, której kradnie się tożsamość czy oryginalnym dokumentem tożsamości.

Przed tego typu oszustwami można się ochronić. Po pierwsze należy chronić swoje dokumenty tożsamości. W momencie, gdy nasz dowód tożsamości zostanie zgubiony lub ukradziony należy go natychmiast zastrzec w banku i zgłosić ten fakt na policji. Poza tym wypełniając formularze rejestracyjne należy się zastanowić czy potrzebne jest podanie takich danych jak PESEL czy numer i seria dowodu osobistego. Dodatkowo lepiej jest nie wysyłać skanu swojego dowodu osobistego komukolwiek.

Zanim podamy jakiejkolwiek firmie swoje dane warto sprawdzić wszystkie dostępne dane firmy oraz opinie na jej temat(w takich bazach danych jak KRS, REGON). Chcąc korzystać z pożyczek online lepiej jest skorzystać z usług firm najbardziej znanych jak Vivus, Wonga czy Szybka Gotówka. Jednakże nawet w takich firmach kontrolowana jest zdolność kredytowa.

Jednym ze sposobów na uniknięcie oszustwa na własne dane osobowe jest ustawienie alertu w BIK. Biuro Informacji Kredytowej udostępnia opcję wysyłania SMS-ów, gdy tylko zostanie złożony wniosek o kredyt na nasze dane. Jednakże należy pamiętać, że do BIK nie trafiają np. informacje od firm udzielających chwilówek online. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że nawet w placówkach bankowych nie zawsze pracują uczciwi ludzie. Nawet pracownik banku może kierować się chęcią zysku i zrobić coś bez naszej zgody lub przekonywać nas do czegoś powołując się na estymę banku.

Niestety oszustwa bankowe są nierozerwalnie związane z sektorem finansów i ciężko ich uniknąć. Oczywiście wszystkie instytucje finansowe podejmują walkę z wszelkimi przejawami bezprawia. Jednak przestępcy także wymyślają coraz to sprytniejsze sposoby na szybkie wzbogacenie się.

 
lolek | 11 09 17 - 11:35 | | Domyślne